Galiitsia valged pärlid – selle suve veini-ilma tegijad

Sajandeid on palverändurid saanud oma teekonna viimasel veerandil Santiago de Compostelasse keelt kasta värskendavate valgete Galiitsia veinidega. Viimase paarikümne aastaga on sealsed veiniaiad teinud tohutu kvaliteedihüppe ning saanud mitte ainult Ibeeria poolsaare rahva lemmikuteks. Briti ja USA veinigurude eestkostel on nad asunud triumfikäigule kogu veinimaailmas.
Üks Hispaania kuulsamaid veinimeistreid Rafael Palacios ütleb, et see kant polegi nagu päris Hispaania, vaid pigem nagu Saksamaa- jahe kliima ja terrassid järskudel jõekallastel. Hispaania tavakliimast on tõesti see kant erinev, sest kuni 1200mm sademeid aastas ja veidi üle 2000 tunni aastas päikest pole just lõunamaale kohane. Võrdluseks, et Lääne-Eestis on sademeid 550mm ning päikesetunde üle 2300. Roheline ja aastaringselt pehme kliimaga kant oli vanade roomlaste üks tugipunkte Ibeerias.
On vägagi oluline teada, et Galiitsia ei tähenda kaugeltki mitte ainult Rias Baixast, mis on siiani ehk tuntuim veinipiirkond Lääne Hispaanias. Sealsest viiest tunnustatud veiniregioonist on vähemalt kolm suurepäraste valgete veinide ja kaks tõusva kuulsusega punaveinide sünnikohaks.
Nende nimed on :
Rias Baixas DO 1980.aastast, 3690 ha ww.doriasbaixas.com
Ribeiro DO 1957.aastast, 2700 ha www.ribeiro.es/
Valdeorras DO 1977.aastast, 1400 ha www.dovaldeorras.tv
Ribera Sacra DO 1996.aastast, 1255 ha, www.ribeirasacra.org
Monterrei DO 1997.aastast, 467 ha ww.domonterrei.com
Heledatest viinamarjasortidest on esikohal veel Albariño, kuid pikkade sammudega läheneb sisemaalt pärit Godello. Vahest küll mitte mahult, küll aga hääduselt. Pärast pisukest vahet on tulemas Treixadura ning muud kohalikud kasvandikud.
Tumedakarvalistest on liidrikohal Mencia, millele kõrvale pole küll midagi samaväärset nimetada.
Igaüks neist on väärt pikemat juttu, mis ei jää kindlasti järgnemata. Vaata linke Facebookis >